Miscellaneous
EC makes public name list of PR winners for provincial assemblies
The Election Commission (EC) on Thursday made public the name list of winners of the elections to the Provincial Assemblies under the proportional representation category held on November 26 and December 7.The Election Commission (EC) on Thursday made public the name list of winners of the elections to the Provincial Assemblies under the proportional representation category held on November 26 and December 7.
The name of winner candidates is given below:
PROVINCE 1
CPN-UML: received seats- 15
1. Bindadevi Rai
2. Sabitri Joshi
3. Ushakala Rai
4. Krishna Kurmari Rai
5. Padam Kumari Gurung
6. Hom Kumari sawa
7. Asha Ratna Jabegu
8. Yashoda Adhikari
9. Ambika Thapa
10. Sarita Thapa
11. Sabitri Kumari Regmi
12. Sunita Kumari Chaudhary
13. Jasmaya Gajamer (Bishwakarma)
14. Basanti Devi Yadav
15. Gulefun Khatun
Nepali Congress: received seats-13
1. Pratap Prakash Hangama
2. Bidhyananda Chaudhary
3. Chandra Prasad Shrestha
4. Sanja Kumari Danuwar
5. Leela Subba
6. Jyoti Subba
7. Shekhar Chandra Thapa
8. Lok Prasad Sangraula
9. Shantidevi Poudel
10. Bindiya Karki
11. Nabodita Chaudhary
12. Kalpana Kumari Sardar
13. Om Prakash Sarabagi
CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-5
1. Sitadevi Thebe (Jabegu)
2. Kusum Kumari Shrestha
3. Saubhagyabati Devi Rai Kirant
4. Saraswoti Pokharel
5. Umit Bishwokarma
Federal Socialist Forum Nepal: received seats-2
1. Ram Chandra Limbu
2. Radha Thapa
Rastriya Prajatantra Party: received seat-1
1. Indira Rai
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch: received seat-1
1. Bishnu Tumbahamphe
PROVINCE 2
Nepali Congress: received seats-11
1. Asiyadevi Tharuni
2. Pramiladevi Das
3. Shyampari Devi
4. Shiva Chandra Chaudhary
5. Om Prakash Sharma
6. Naresh Kumar Yadav
7. Saraswoti Chaudhary
8. Gita Kumari Yadav
9. Manju Kumari
10. Sheikh Rasid Ali
11. Shova Lama
Rastriya Janata Party Nepal: received seats-10
1. Ram Naresha Raya
2. Janaki Sharan Sah
3. Netra Bikram Sah
4. Babita Kumari
5. Milamdevi Bhumiharani
6. Anju Kumari
7. Dimple Kumari
8. Nira Kumari Sah
9. Alka Kumari Jha
10. Rina Yadav
Federal Socialist Forum, Nepal: received seats-9
1. Sanchamaya Moktan
2. Sunitadevi Mochi
3. Chamelidevi Das
4. Usha Kumari
5. Upama Kumari Dev
6. Bhima Yadav
7. Raginidevi Baranbal
8. Kiran Kumari Raya
9. Karima Begam
CPN-UML: received seats-7
1. Sita Gurung
2. Rabindra Baitha Dhobi
3. Manoj Kumar Singh
4. Jagatarendevi Sudin
5. Anita Kumari
6. Manju Kumari Yadav
7. Hasima Khautn
CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-5
1. Jagat Prasad Yadav
2. Mohammad Samir
3. Rubi Lumari Karna
4. Pramila Kumari Yadav
5. Phulyadevi Sadaya
Nepal Federal Socialist Party: received seat-1
1. Sabitridevi Shah
PROVINCE 3
CPN-UML: received seats-16
1. Belimaiya Ghale
2. Junelimaya Shrestha
3. Saraswoti Bati
4. Shanti Thing
5. Debaki Shrestha
6. Indramaya Gurung
7. Sita Lama
8. Ashamaya Tamang
9. Urmila Karmacharya
10. Rachana Khadka
11. Muni Sigdel
12. Saraswoti Basnet
13. Goma Bhurtel
14. Mina Gyawali (Nepal)
15. Parbati Silwal
16. Maina Achhami
Nepali Congress: received seats-14
1. Milanbabu Shrestha
2. Rajendra Gurung
3. Nhuchhe Narayan Shrestha
4. Santa Bahadur Praja
5. Radha Ghale
6. Jeevan Dangol
7. Bijaya Shrestha (KC)
8. Rajani Amatya
9. Dr Rajaram Karki Chhetri
10. Balram Poudel
11. Bhimsen Khatri
12. Gita Wagle
13. Bijula Kumari Barma
14. Kalpana Nepali
CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-8
1. Dinesh Maharjan
2. Aangdendi Lama
3. Om Bahadur Glan
4. Himali Gole
5. Pratima Shrestha
6. Sita Adhilari
7. Bhawana Subedi
8. Kanchan Khanal
Bibeksheel Sajha Party: received seats-3
1. Biraj Bhakta Shrestha
2. Shova Shakya
3. Ramesh Poudyal
Nepal Workers and Peasants Party: received seat-1
1. Srijana Sayaju
Rastriya Prajatantra Party: received seat-1
1. Rita Majhi
Rastriya Prajatantra Party (Democratic): received seat-1
1. Reena Gurung
PROVINCE 4
CPN-UML: received seats -10
1. Chandra Mohan Baidya
2. Mitra Kumari Gurung Subedi
3. Sabitra Rana
4. Mina Gurung
5. Maya Nath Adhikari
6. Srijana Sharma
7. Prabha Koirala
8. Pushpa KC (Bhandari)
9. Laxmi Sunar
10. Juna Devi Nepali
Nepali Congress: received seats-9
1) Mekha Lal Shrestha
2) Lalitkala Gurung
3) Sarita Gurung
4) Man Kumari Gurung
5) Mani Bhadra Sharma
6) Kumar Khadka
7) Omkala Gautam
8) Dobate Bishwokarma
9) Kopila Bohara
CPN (Maoist Centre), SJP and the JPN: received seats-3
1) Gayatri Gurung
2) Madhu Adhikari Gurung
3) Dilmaya Roka Magar Gautam
Naya Shakti Party Nepal: received seat-1
1)Dhan Maya Pokharel (Lama)
Rastriya Janamorcha: received seat-1
1)Piyari Thapa
PROVINCE 5
CPN-UML: received seats-13
1) Rama Gharti
2) Than Kumari Thapa
3) Bimala Sharma Panthi
4) Saraswati Gautam
5) Jalpa Bhusal
6) Bhagawati Devi Bhandari
7) Krishni Tharu
8) Dhamkali Chaudhary
9) Kamala Devi B.K.
10) Aasha Swarnakar
11) Sunita Kumari Thather
12) Chintawati Kurmi
13) Faujiya Nasim
Nepali Congress: received seats-12
1) Bir Bahadur Rana
2) Arjun Kumar Shrestha
3) Baldev Sharma Pokharel
4) Nirmala Chhetri
5) Rama Aryal
6) Bhubaneshwori Chaudhary
7) Pushpa Tharuni
8) Mala Gotame
9) Rina Nepal
10) Rundhawati Sharma
11) Shanti Devi Swarnakar
12) Mohammad Yakub Ansari
The Maoist Centre, the SJP, the JPN: received seats-6
1) Gita Thapa
2) Dama Kumari Sharma
3) Parbati Pun Gahatraj
4) Lauti Tharu
5) Dipa B.K.
6) Sushma Yadav
FSFN: received seats -2
1) Purmati Dhenga
2) Suman Sharma Rayamajhi
Rastriya Janata Party Nepal-1 seat
1)Bina Panta
Rastriya Janamorha: received seat-1
1)Tara G.C.
PROVINCE 6
CPN-UML: received seats-6
1) Mina Singh Rakhal
2) Badami Kwari Bohara
3) Padma Khadka
4) Devi Oli
5) Kaushilawati Khatri
6) Raju Nepali
The NC-5 seats
1) Dinbandhu Shrestha
2) Yagya Bahadur Budha Chhetri
3) Him Bahadur Shahi
4) Amrita Shahi
5) Jhowa Kami
CPN (Maoist Centre), the SJP and the JPN-4 seats
1. Pushpa Gharti (Bista)
2) Sita Kumari Nepali
3) Bimala K.C.
4) Krishna Shah (Acharya)
Rastriya Prajatantra Party: received seat-1
1) Soshila Shahi
PROVINCE 7
Nepali Congress: received seats-8
1. Govinda Raj Bohara
2. Devraj Pathak
3. Dibeshwory Shah
4. Ambi Kumari Thapa
5. Kumari Nanda Bam
6. Shyamlal Rana Tharu
7. Tek Bahadur Raika Aauji
8. Uma Kumari Badi
CPN-UML: received seats-8
1. Maya Bhatta
2. Mana Kumari Saud
3. Purna Joshi
4. Maya Tamang (Bohora)
5. Sushila Budhathoki
6. Chun Kumari Devi Chaudhary
7. Archana Gahatraj
8. Durga Kumari Kami
CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagarn Party, Nepal: received seats-4
1. Nirmala Badal (Joshi)
2. Kunti Joshi
3. Binita Devi Chaudhary
4. Hanta Nepali
Rastriya Janata Party Nepal: received seat-1
1. Malamati Rana Tharu