General

EC makes public name list of PR winners for provincial assemblies

- Post Report, Kathmandu

Jan 18, 2018-

The Election Commission (EC) on Thursday made public the name list of winners of the elections to the Provincial Assemblies under the proportional representation category held on November 26 and December 7.

The name of winner candidates is given below:

PROVINCE 1

CPN-UML: received seats- 15

1.    Bindadevi Rai

2.    Sabitri Joshi

3.    Ushakala Rai

4.    Krishna Kurmari Rai

5.    Padam Kumari Gurung

6.    Hom Kumari sawa

7.    Asha Ratna Jabegu

8.    Yashoda Adhikari

9.    Ambika Thapa

10.    Sarita Thapa

11.    Sabitri Kumari Regmi

12.    Sunita Kumari Chaudhary

13.    Jasmaya Gajamer (Bishwakarma)

14.    Basanti Devi Yadav

15.    Gulefun Khatun

Nepali Congress: received seats-13

1.    Pratap Prakash Hangama

2.    Bidhyananda Chaudhary

3.    Chandra Prasad Shrestha

4.    Sanja Kumari Danuwar

5.    Leela Subba

6.    Jyoti Subba

7.    Shekhar Chandra Thapa

8.    Lok Prasad Sangraula

9.    Shantidevi Poudel

10.    Bindiya Karki

11.    Nabodita Chaudhary

12.    Kalpana Kumari Sardar

13.    Om Prakash Sarabagi

CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-5

1.    Sitadevi Thebe (Jabegu)

2.    Kusum Kumari Shrestha

3.    Saubhagyabati Devi Rai Kirant

4.    Saraswoti Pokharel

5.    Umit Bishwokarma

Federal Socialist Forum Nepal: received seats-2

1.    Ram Chandra Limbu

2.    Radha Thapa

Rastriya Prajatantra Party: received seat-1

1.    Indira Rai

Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch: received seat-1

1.    Bishnu Tumbahamphe

 

PROVINCE 2

Nepali Congress: received seats-11

1.    Asiyadevi Tharuni

2.    Pramiladevi Das

3.    Shyampari Devi

4.    Shiva Chandra Chaudhary

5.    Om Prakash Sharma

6.    Naresh Kumar Yadav

7.    Saraswoti Chaudhary

8.    Gita Kumari Yadav

9.    Manju Kumari

10.  Sheikh Rasid Ali

11.  Shova Lama

Rastriya Janata Party Nepal: received seats-10

1.    Ram Naresha Raya

2.    Janaki Sharan Sah

3.    Netra Bikram Sah

4.    Babita Kumari

5.    Milamdevi Bhumiharani

6.    Anju Kumari

7.    Dimple Kumari

8.    Nira Kumari Sah

9.    Alka Kumari Jha

10.    Rina Yadav

Federal Socialist Forum, Nepal: received seats-9

1.    Sanchamaya Moktan

2.    Sunitadevi Mochi

3.    Chamelidevi Das

4.    Usha Kumari

5.    Upama Kumari Dev

6.    Bhima Yadav

7.    Raginidevi Baranbal

8.    Kiran Kumari Raya

9.    Karima Begam

CPN-UML: received seats-7

1.    Sita Gurung

2.    Rabindra Baitha Dhobi

3.    Manoj Kumar Singh

4.    Jagatarendevi Sudin

5.    Anita Kumari

6.    Manju Kumari Yadav

7.    Hasima Khautn

CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-5

1.    Jagat Prasad Yadav

2.    Mohammad Samir

3.    Rubi Lumari Karna

4.    Pramila Kumari Yadav

5.    Phulyadevi Sadaya

Nepal Federal Socialist Party: received seat-1

1.    Sabitridevi Shah

 

PROVINCE 3

CPN-UML: received seats-16

1.    Belimaiya Ghale

2.    Junelimaya Shrestha

3.    Saraswoti Bati

4.    Shanti Thing

5.    Debaki Shrestha

6.    Indramaya Gurung

7.    Sita Lama

8.    Ashamaya Tamang

9.    Urmila Karmacharya

10.    Rachana Khadka

11.    Muni Sigdel

12.    Saraswoti Basnet

13.    Goma Bhurtel

14.    Mina Gyawali (Nepal)

15.    Parbati Silwal

16.    Maina Achhami

Nepali Congress: received seats-14

1.    Milanbabu Shrestha

2.    Rajendra Gurung

3.    Nhuchhe Narayan Shrestha

4.    Santa Bahadur Praja

5.    Radha Ghale

6.    Jeevan Dangol

7.    Bijaya Shrestha (KC)

8.    Rajani Amatya

9.    Dr Rajaram Karki Chhetri

10.    Balram Poudel

11.    Bhimsen Khatri

12.    Gita Wagle

13.    Bijula Kumari Barma

14.    Kalpana Nepali

CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagaran Party, Nepal: received seats-8

1.    Dinesh Maharjan

2.    Aangdendi Lama

3.    Om Bahadur Glan

4.    Himali Gole

5.    Pratima Shrestha

6.    Sita Adhilari

7.    Bhawana Subedi

8.    Kanchan Khanal

Bibeksheel Sajha Party: received seats-3

1.    Biraj Bhakta Shrestha

2.    Shova Shakya

3.    Ramesh Poudyal

Nepal Workers and Peasants Party: received seat-1

1.    Srijana Sayaju

Rastriya Prajatantra Party: received seat-1

1.    Rita Majhi

Rastriya Prajatantra Party (Democratic): received seat-1

1.    Reena Gurung

PROVINCE 4

CPN-UML: received seats -10

1. Chandra Mohan Baidya

2. Mitra Kumari Gurung Subedi

3. Sabitra Rana

4. Mina Gurung

5. Maya Nath Adhikari

6. Srijana Sharma

7. Prabha Koirala

8. Pushpa KC (Bhandari)

9. Laxmi Sunar

10. Juna Devi Nepali

Nepali Congress: received seats-9

1) Mekha Lal Shrestha

2) Lalitkala Gurung

3) Sarita Gurung

4) Man Kumari Gurung

5) Mani Bhadra Sharma

6) Kumar Khadka

7) Omkala Gautam

8) Dobate Bishwokarma

9) Kopila Bohara

CPN (Maoist Centre), SJP and the JPN: received seats-3

1) Gayatri Gurung

2) Madhu Adhikari Gurung

3) Dilmaya Roka Magar Gautam

Naya Shakti Party Nepal: received seat-1

1)Dhan Maya Pokharel (Lama)

Rastriya Janamorcha: received seat-1

1)Piyari Thapa

PROVINCE 5

CPN-UML: received seats-13

1) Rama Gharti

2) Than Kumari Thapa

3) Bimala Sharma Panthi

4) Saraswati Gautam

5) Jalpa Bhusal

6) Bhagawati Devi Bhandari

7) Krishni Tharu

8) Dhamkali Chaudhary

9) Kamala Devi B.K.

10) Aasha Swarnakar

11) Sunita Kumari Thather

12) Chintawati Kurmi

13) Faujiya Nasim

Nepali Congress: received seats-12

1) Bir Bahadur Rana

2) Arjun Kumar Shrestha

3) Baldev Sharma Pokharel

4) Nirmala Chhetri

5) Rama Aryal

6) Bhubaneshwori Chaudhary

7) Pushpa Tharuni

8) Mala Gotame

9) Rina Nepal

10) Rundhawati Sharma

11) Shanti Devi Swarnakar

12) Mohammad Yakub Ansari

The Maoist Centre, the SJP, the JPN: received seats-6

1) Gita Thapa

2) Dama Kumari Sharma

3) Parbati Pun Gahatraj

4) Lauti Tharu

5) Dipa B.K.

6) Sushma Yadav

FSFN: received seats -2

1) Purmati Dhenga

2) Suman Sharma Rayamajhi

Rastriya Janata Party Nepal-1 seat

1)Bina Panta

Rastriya Janamorha: received seat-1

1)Tara G.C.

 

PROVINCE 6

CPN-UML: received seats-6

1) Mina Singh Rakhal

2) Badami Kwari Bohara

3) Padma Khadka

4) Devi Oli

5) Kaushilawati Khatri

6) Raju Nepali

The NC-5 seats

1) Dinbandhu Shrestha

2) Yagya Bahadur Budha Chhetri

3) Him Bahadur Shahi

4) Amrita Shahi

5) Jhowa Kami

CPN (Maoist Centre), the SJP and the JPN-4 seats

1. Pushpa Gharti (Bista)

2) Sita Kumari Nepali

3) Bimala K.C.

4) Krishna Shah (Acharya)

Rastriya Prajatantra Party: received seat-1

1)    Soshila Shahi

 

PROVINCE 7

Nepali Congress: received seats-8

1.    Govinda Raj Bohara

2.    Devraj Pathak

3.    Dibeshwory Shah

4.    Ambi Kumari Thapa

5.    Kumari Nanda Bam

6.    Shyamlal Rana Tharu

7.    Tek Bahadur Raika Aauji

8.    Uma Kumari Badi

CPN-UML: received seats-8

1.    Maya Bhatta

2.    Mana Kumari Saud

3.    Purna Joshi

4.    Maya Tamang (Bohora)

5.    Sushila Budhathoki

6.    Chun Kumari Devi Chaudhary

7.    Archana Gahatraj

8.    Durga Kumari Kami

CPN (Maoist Centre), Samajbadi Janata Party and Janajagarn Party, Nepal: received seats-4

1.    Nirmala Badal (Joshi)

2.    Kunti Joshi

3.    Binita Devi Chaudhary

4.    Hanta Nepali

Rastriya Janata Party Nepal: received seat-1

1.    Malamati Rana Tharu

Published: 18-01-2018 16:53

User's Feedback

Click here for your comments

Comment via Facebook

Don't have facebook account? Use this form to comment

Main News